Androidturk.net


  Edirne/Keşan Tanıyalım :)

  Paylaş
  avatar
  TheRain
  Admin
  Admin

  Ruh Hali : 3
  Mesaj Sayısı : 84
  Tecrübe Puanı : 1418
  Teşekkür Puanı : 48
  Kayıt tarihi : 11/08/09
  Nerden : Evden.
  Yaş : 38

  default Edirne/Keşan Tanıyalım :)

  Mesaj tarafından TheRain Bir Cuma Ağus. 14, 2009 4:36 pm

  Tarihi [[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]]
  Keşan ilçesi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] itibaren Luvi ve Traklarla başlayan bir geçmişe sahiptir. Yöre daha sonraları eski Yunan, Pers, Makedonya ve Bizans yönetimlerinde kalmış, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ikinci yarısında Osmanlı hakimiyetine girmiştir.
  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yılında ilçe olan Keşan, sırasıyla Rus, Bulgar ve Yunan işgallerine uğramış, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sonrası [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de TBMM hükümetine bağlanmıştır.
  Dilleri ; Yunanca,Pomakça(Slavca),Bulgarca,Boşnakça,Arnavutça ..
  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Adının kökeni [[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]]


  Salakoğlu fethedildikten sonra, buraya Anadolu'dan göçmen getirtip yerleştirildi. "Gacal" tabir dilen eski yerlilerin bunların torunları olduğu söylenir. Trakya'nın güneyine yoğun olarak yerleştirilen bu yörüklere "Topkeşan" yörükleri deniliyordu. İsim zamanla kısaltıldı ve Keşan olarak kullanılmaya başlandı. Bir başka söylenceye göre ise kirişlerinin çokluğu ile dikkati çeken bir han vardı. Keşan adı "Kırkkirişhan" adından bozmadır.
  Keşan'ın ismi ile ilgili bir başka söylence de, bugünkü eski mezbahahane'nin bulunduğu yerde çok eskiden bulunan,kervanların dinlenme yeriyle ilgilidir. burada atlar dinlendirme amaçlı kaşandırılır, yani araba ve koşumlarından sökülüp dinlendirilirmiş. kaşandırmak yani dinlendirmek deyimine dayanılarak Keşan'ın adı bir müddet Kaşan olarak da kullanılmış.
  Anadolu'da halk arasında işlevi "çekmek" türünden değişik nesnelere de bu ismin verildiği görülür. Bazı yörelerde atların deri koşumlarına "kaşan" denmektedir. Ayrıca Keşan ismiyle, İran'da bir kent de bulunmaktadır.
  İlçenin antik çağdaki adı birçok kaynakta geçtiği gibi, "Zerlanis"tir. Bölgeye M.Ö. 30.yy'dan itibaren gelmeye başlayan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'in bu ismi verdikleri kaynaklardan anlaşılmaktadır. Bu isim Roma döneminde de kullanılmıştır.
  Keşan adının keşişlihan danda geldiği söylenmektedir.
  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Nüfus, coğrafya ve turizm [[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]]


  Keşan'ın merkez nüfusu 54.367'dır. 5 belde ve 45 köyden oluşan ilçenin toplam nüfusu ise 77.442'dir. Bu sayı, mevsim özelliklerine bağlı olarak değişkenlik göstermekte, özellikle yaz aylarında 250,000-300,000 kişiye ulaşmaktadır.
  Nüfusun tamamı Türkçe konuşmaktadır.Bazı insanları yunanca ve bulgarca konuşmaktadır.Bazı köylerinde yaşlı insanların ana dili, Pomak'ça ya da benzeri diyalektten Slavca'dır. Örneğin, Mavros (Gökçetepe), Grabuna (Çamlıca), Todoriç (Orhaniye) isimleri ile anılan köyler, bugün müslüman oldukları için Türkçe konuşmaktadırlar.
  Keşan Marmara Bölgesi'nin Trakya bölümündedir. Yörede Akdeniz ikliminin Marmara'ya özgü iklim şekli hüküm sürer. Yüzölçümü 1087 km² olan Keşan'ın denizden yüksekliği 100 metredir. En yüksek noktası ise 371 metre ile Hızırilyas (Hıdrellez) tepedir. Yıllık yağış miktarı 550-600 mm. olup, mevsimlere göre dağılımı Kış: %38, Sonbahar: %27, İlkbahar; %22 ve Yaz: %13'tür.
  Toplu bir yerleşme alanı görülen Keşan'da Cumhuriyet döneminde ve özellikle son 20 yılda hızlı bir yapılaşma göze çarpar. Kooperatif ve özel kişilerin yapıları halen hızla devam etmektedir. Bu hızlı gelişmeye sosyal yaşam da ayak uydurmuştur. Keşan'da her gün, özellikle haftalık pazarı olan cumartesi günü çok canlı bir günlük yaşam görülmektedir. Bu hareket Keşan'da sosyo-ekonomik hayatı da olumlu yönden etkilemektedir.
  Saros sahil şeridi ve burada yer alan Erikli, Yayla, Mecidiye, Enez, Gökçetepe, Sazlıdere gibi sayfiye yerleri deniz, orman ve piknik tipi yaz turizmi merkezleridir. Temiz denizi ve yakınlığı Keşan'ı yaz turizminin ilgi odağı haline dönüştürmüştür. Uzun yıllar önce yerli ve yabancı balıkadamlar tarafından keşfedilen ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] balığıyla ünlenen [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] amatör balıkçılar için de bulunmaz cennetlerden birisidir. Saros Körfezinde 144 çeşit balık, 170 çeşit sualtı canlısı vardır. Körfez otoepürasyon denilen dünyanın kendi kendini temizleyebilen iki körfezinden biridir. Bunun yanısıra dalış turizmi (scuba diving), doğa yürüyüşü (trekking) tarzı turizm etkinlikleri için elverişlidir. Gökçetepe ve Danişment sahillerinde Orman Bakanlığı-Milli Parklar'a bağlı günübirlik ve yataklı dinlenme tesisleri vardır.
  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Siyasi Yaşam ve Sivil Toplum [[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]]  • Keşan'da ilçe teşkilatı bulunan siyasi partiler: CHP, AKP, DYP, MHP, SP, ÖDP, DSP, ANAP, BTP, GP, İP

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Dernekler [[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]]  • Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği *[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  • Genç İşadamları ve Girişimciler Derneği
  • Keşan ve Çevresini Güzelleştirme
  • Keşan Atatürkçü Düşünce Derneği *[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  • Keşan Halkevi
  • Özürlüler Derneği
  • Yardıma Muhtaç Çocukları Koruma ve Yaşatma Derneği
  • Keşan Ülkü Ocakları dergi temsilciliği

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Eğitim, kültür ve medya [[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]]


  Keşan Meslek Yüksek Okulu ile çevresinin kendisine olan bağının daha da arttığı gözlenen ilçe, 7 Lise, merkezde 13, belde ve köylerde 20 olmak üzere toplam 33 İlköğretim Okulu ile yörenin eğitim ve öğretim alanında önemli bir merkezini oluşturmaktadır.
  Keşan'da ayrıca bir halk kütüphanesi, dört özel dershane, üç özel sürücü kursu, Halk Eğitim Merkezi, Çıraklık Eğitim Merkezi gibi kuruluşlar da ilçe eğitim ve öğretiminin diğer önemli unsurlarıdır.
  Keşan'da kitle iletişim faaliyetleri üçü günlük (Önder, Medya Keşan ve Volkan) biri haftalık (Halkın Sesi) olmak üzere 4 ayrı gazete ve bir radyo (Keşan FM) ile sürdürülmektedir. Ayrıca çeşitli okul ve derneklerin kimisi düzenli, kimisi düzensiz olarak çeşitli periyodlarda yayımlanan yayın organları da bulunmaktadır. Son yıllarda ilçeye ve bölgeye yönelik yayın yapan haber/yorum web siteleri kurulmustur.Bunlardan bazılari:

  Her yıl Ağustos ayı sonlarında Keşan Kültür ve Turizm Festivali gerçekleştirilmektedir.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Kesan Festivali  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Ticaret ve Sanayi [[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]]


  Geniş bir hinterlandın sağlık merkezi olduğu gibi ticaret ve turizm merkezi de olan Keşan Vergi Dairesine kayıtlı:
  25 adet Anonim, 372 adet Limited, 13 adet ticari kooperatif ve diğer türde 1 adet olmak üzere 411 şirket bulunmaktadır.
  1589 ticari kazanç, 105 zirai kazanç, 138 serbest meslek ve diğer mesleklerde 385 olmak üzere gerçek usulde 2226; 2107 basit usulde ticaret, 11'i serbest meslek olmak üzere basit usulde 2118, toplam 4364 Gelir Vergisi mükellefi, 411 adet de Kurumlar Vergisi mükellefi vardır.
  Yukarıdaki bilgiler ışığında genel vergi durumuna bakıldığında, 1996 yılında 934 milyar olan toplam vergi tahakkuku 1997 yılı sonu itinariyle 2 trilyon lirayı bulmakta ve yine alınan bilgilere göre, vergi tahsilatının da 1997 yılı itibariyle %90'larda seyrettiği görülmektedir.
  Keşan İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği üyesi 44 köyden 29 köye süt üretimini, kaliteyi ve pazar payını arttırmak amacıyla Yunan vatandaşı da gelmektedir. Kurulan pazar nedeni ile ilçe merkezi nüfusu cumartesi günleri 100.000'e ulaşmaktadır. Ticari hayatın bir başka göstergesi olan borsa işlemleri Keşan Ticaret Borsa'sında yine özellikle tarım ve hayvancılık ürünleri üzerinde seyretmektedir.
  Un (5), yağ (1), çeltik (5), yem (1), süt (2), hazır çorba (1) fabrikaları dışında 11 adet süt işleme tesisi, 23 adet fırın ve 16 adet imalathane ve 3 adet hazır giyim fabrikası, 3 adet hazır beton üretim tesisi, 14 adet kömür 3 adet taş ocağı ve küçük sanayi sitesinde 30 farklı iş kolunda faaliyet gösteren küçük çaplı sanayi kuruluşları mevcuttur.
  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Sağlık [[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]]


  Keşan’ ın merkez, belde ve köyler nüfusunun 77.576 olmasına karşın, sağlık hizmeti verilen nüfus sayısının bu nüfustan çok daha fazla oluşu dikkat çekmektedir. Bu sayı, mevsim özelliklerine bağlı olarak değişkenlik göstermekte, özellikle yaz aylarında 250 bine ulaşmaktadır. 1 tane 100 yataklı Devlet Hastanesi, 2 Özel Hastane (Özel Keşan Vatan Hastanesi,Özel Keşan Hastanesi), 1 Tıp Merkezi (Özel Keşan Tıp Merkezi), 10 Sağlık Ocağı, 1 Verem Savaş Dispanseri, 1 Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi, 27 tane Sağlık Evi ile 1 Sosyal Sigortalar Kurumu Dispanseri mevcuttur. Keşan’ da 30 Eczane, 40 Özel Tabib Muayenehanesi, 16 Diş Hekimi, 2 Özel Biyokimya Laboratuvarı, 2 Özel Radyoloji Laboratuvarı bulunmaktadır. Trakya’ da diyaliz merkezi bulunan tek ilçe hastanesi Keşan Devlet Hastanesi’ dir.
  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Tarım [[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]]


  Keşan merkez ve köylerinde ekilebilir tarım arazisi miktarı 52.264 hektardır. Bunun 7.874 hektarı ekilebilir sulu arazi, 44.390 hektarı ise ekilebilir kuru arazidir. Ayrıca 43.000 hektar orman, 115.900 dekar mera ve 19.160 dekar da tarım dışı arazi bulunmaktadır. Tarımsal sulama için 2 baraj ve 12 göletten yararlanılmaktadır. Ekilebilir ürünlerin başında [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.],[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ,( mısır, şeker pancarı,çeltik ve sebzeciliktir.ayrıca son yıllarda'da bağcılık ve meyvecilikte yeni ürün deseni olarak yer almaktadır.)
  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Keşan 'ı tanıtmamım nedeni adminlerin Keşanlı olmasıdır Smile


  ______________ÜYe'nin______İmZaSı________________

  LÜTFEN! Dilini kaybeden ülkesinide kaybeder . . .Türkçe'mize , ülkemize sahip çıkalım...Özentiye son!
  avatar
  GiZLeNCi
  Admin
  Admin

  Ruh Hali : 7
  Mesaj Sayısı : 235
  Tecrübe Puanı : 48748
  Teşekkür Puanı : 18849
  Kayıt tarihi : 05/08/09

  default Geri: Edirne/Keşan Tanıyalım :)

  Mesaj tarafından GiZLeNCi Bir Cuma Ağus. 14, 2009 5:37 pm

  Smile güzel paylasım thx rep verdim


  ______________ÜYe'nin______İmZaSı________________
  avatar
  TheRain
  Admin
  Admin

  Ruh Hali : 3
  Mesaj Sayısı : 84
  Tecrübe Puanı : 1418
  Teşekkür Puanı : 48
  Kayıt tarihi : 11/08/09
  Nerden : Evden.
  Yaş : 38

  default Geri: Edirne/Keşan Tanıyalım :)

  Mesaj tarafından TheRain Bir C.tesi Ağus. 15, 2009 2:21 pm

  Sağol nede olsa Keşanlıyız Smile


  ______________ÜYe'nin______İmZaSı________________

  LÜTFEN! Dilini kaybeden ülkesinide kaybeder . . .Türkçe'mize , ülkemize sahip çıkalım...Özentiye son!
  avatar
  TheOverMêê
  Easy Master
  Easy Master

  Ruh Hali : 6
  Mesaj Sayısı : 57
  Tecrübe Puanı : 1902
  Teşekkür Puanı : 54
  Kayıt tarihi : 07/08/09
  Nerden : Çıktım?
  Yaş : 25

  default Geri: Edirne/Keşan Tanıyalım :)

  Mesaj tarafından TheOverMêê Bir C.tesi Ağus. 15, 2009 2:23 pm

  Of KnKa qüzeLMiş Haketende Ha Eline KoLunca SağLık Smile
  avatar
  natamam
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Ruh Hali : 4
  Mesaj Sayısı : 11
  Tecrübe Puanı : 180
  Teşekkür Puanı : 0
  Kayıt tarihi : 24/09/09
  Yaş : 38

  default Geri: Edirne/Keşan Tanıyalım :)

  Mesaj tarafından natamam Bir Perş. Eyl. 24, 2009 4:05 pm

     

   Forum Saati Salı Ara. 11, 2018 10:40 pm