Androidturk.net


  İşte Android 4.2 Jelly Bean İle Gelen Yenilikler…

  Paylaş
  avatar
  GiZLeNCi
  Admin
  Admin

  Ruh Hali : 7
  Mesaj Sayısı : 235
  Tecrübe Puanı : 48748
  Teşekkür Puanı : 18849
  Kayıt tarihi : 05/08/09

  default İşte Android 4.2 Jelly Bean İle Gelen Yenilikler…

  Mesaj tarafından GiZLeNCi Bir C.tesi Kas. 10, 2012 6:47 pm

  İşte Android 4.2 Jelly Bean İle Gelen Yenilikler…

  1-Çoklu Kullanıcı Hesabı Özelliği  Bu güne kadar Windows İşletim Sisteminde gördüğümüz Çoklu Kullanıcı Hesabı sistemi Android 4.2 sürümü ile Mobil İşletim Sistemlerine de uygulanmaya başlandı.

  Kendi içerisinde özelleştirilebilir olan çoklu kullanıcı hesapları sayesinde her hesap için ayrı özellikler, temalar, Widget destekleri sağlamanız mümkün oluyor.

  Farklı hesaplarda aynı ya da farklı oyunları oynayabiliyor, hesaba göre rekorları ve bölümleri ayrı ayrı tutabiliyorsunuz.

  Elbette ki bu işlem cihazı kullanma açısından oldukça büyük bir artı olacaktır. Ancak bu kadar detaylı hesap barındırma işlemleri Tablet PC ve Akıllı Telefon modellerinde nasıl bir performansta kullanılabilir o da bekleyerek görebileceğimiz bir durum halini aldı.

  Çoklu Kullanıcı Hesabı Özelliği

  2-Photo Sphere Özelliği  Android 4.2 Jelly Bean İşletim Sistemi ile birlikte Fotoğraf Çekimleri için Panorama özelliğinin geleceğini zaten biliyorduk. Ancak Google firması bu alandaki çalışmasını bir adım daha ileriye taşımış.

  Normalde sağa ya da sola yönelik yapılan panorama çekinler Photo Sphere Uygulaması sayesinde aşağı ya da yukarıya da olacak şekilde yön kazanmış durumda. Bu durumda çekim sırasında daha fazla alanı kaydedebilmemize imkân tanımış oluyor.


  Android 4.2 Panorama Çekim Özelliği
  3-Gesture Typing Özelliği
  Swype Klavye ismi ile bilinen ve Gesture Search adı altında Google Play Store üzerinden uzun süredir indirilebilir olan yeni klavye uygulaması Android 4.2 İşletim Sistemi ile birlikte cihaza ekli olarak gelmeye başladı.

  Bu klavye sistemi ile elinizi ekrandan hiç kaldırmadan harfler arasında gezinerek yazım yapmanız mümkün hale gelmiş oluyor. Ayrıca çevrimiçi olmanıza gerek olmadan sesli dikte özelliğine de sahip durumda.


  Android 4.2 İşletim Sistemi Gesture Typing
  4-Google Now Özelliği  Android 4.1 sürümü ile hayatımıza giren Google Now Android 4.2 İşletim Sisteminde biraz daha geliştirilmiş ve Stabil hala getirilmiş durumda. Bir anlamda Sanal Asistan halini alan Google Now sistemi takvim, Gmail ve daha birçok sistemi bir araya getirerek size her konuda yardımcı olmayı amaçlıyor.


  Android 4.2 Google Now
  5-Google Search Özelliği


  Google Search yani Arama sistemi artık Google Knowledge Graph veri tabanı üzerinden aramaları yapıp verileri çekiyor. Bu sayede de hem daha hızlı arama yapmış oluyor hem de bilgilere daha kesin şekilde ulaşıyor.

  Sistem Gmail gibi bağlı sistemleri de aramaya dahil ederken uyumlu olarak gelen uygulamalar sayesinde işlemleri çok daha hızlı ve doğru yapabilmenize imkân sağlamış oluyor.

  Android 4.2 Google Search Özelliği  6-Kablosuz Görüntü Aktarımı Özelliği  Daha önceleri MHL portu başta olmak üzere HTML, DLNA gibi çeşitli görüntü aktarım araçlarını destekleyen Android İşletim Sistemi yeni sürüm ile birlikte Miracast Sertifikasyonu da alabilir hala getirildi.

  Intel Wireless Display teknolojine oldukça benzer bir yapıda çalışan Miracast sistemi kablosuz olarak hızlı ve kolay bir şekilde görüntü aktarımı yapılmasına imkân sağlıyor.

  Samsung Galaxy S3 ve LG Optimus G modellerinde bu sertifikasyon daha önce alınmış ve kullanılmıştı.Bu noktada bu özelliği kullanabilmek için karşı taraftaki görüntü alıcı cihazda da Miracast Adaptör kitinin olması gerekiyor. Aksi durumda veri aktarımını başarıya ulaştırmanız mümkün olmuyor.


  Android 4.2 Miracast Sertifikası Aldı  7-Artan Hız ve Yenilenen Galeri


  Android 4.1 Jelly Bean sürümü ile artan İşletim Sistemi Hızı bu sürümde biraz daha iyileştirilmiş durumda. Project Butter sayesinde 60 FPS hıza ulaşmayı başaran Android 4.2 sürümü bir anlamda daha hızlı bir Akıllı Cihaz Deneyimi almanızı sağlıyor.Ayrıca Android 4.2 sürümü ile birlikte galeri sayfalarında da bazı düzenlemeler yapılmış durumda.

  KISACA ÖZETLEMEK GEREKİRSE;

  Android 4.2 Jelly Bean sürümü oldukça başarılı bir güncelleme gibi görünüyor. Batarya ve Hız alanında yapılan yenilemeler cihazları biraz daha iyileştirecektir.

  Çoklu Kullanıcı Hesabı ise cihazların izin vermesi ve sıkıntı yaratmaması durumun da özellikle Tablet PC modelleri için kurtarıcı bir rol üstlenecektir.

  Bir önceki yazımız olan ARCHOS 80 Cobalt Android Tablet Özellikleri başlıklı makalemizde android, android tablet ve Archos hakkında bilgiler verilmektedir.  ______________ÜYe'nin______İmZaSı________________

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 12:59 am